ceturtdiena, jūnijs 28

Fotogrāfiju apkopošana

Tātad kāpēc par to šodien nolēmu uzrakstīt - vienkārši gribu visiem, kas iedomājās nodarboties ar fotografēšanu, ieteikt uzreiz pēc fotogrāfiju ielādēšanas datorā tās kārtīgi sašķirot un atlasīt tās labākās. Nav ko baidīties izdzēst kādu bildi - izvērtējiet cik tā Jums (vai citiem iesaistītiem cilvēkiem) ir svarīga un ja var arī iztikt bez konkrētā kadra, tad viennozīmīgi dzēšam laukā.

Nedaudz vēstures.

Iegādājoties tālā 1998. gadā savu pirmo ciparu fotoaparātu fotografēju visu pēc kārtas - ko redzēju sev apkārt tas arī tika noknipsēts. Pārnākot mājās un sakopējot bildes datorā es praktiski nekad nedzēsu neizdevušās fotogrāfijas (bija žēl šķirties no bildēm). Cītīgi visu krāju datorā un priecājos - kāds es esmu ražīgs fotogrāfs, cik nu man tagad ir daudz fotogrāfiju... Tā nu tās bildes krājās, krājās un galu galā sāka aptrūkties vieta uz diska. Biju dilēmas priekšā - ko darīt ? Dzēst vecos un ne pārāk izdevušos kadrus, vai turpināt cītīgi visu krāt.
Bet kā tā var, es nodomāju, - izdzēst godīgi nofotografēto kadru !!!Protams "krāšanas" tieksme uzvarēja un tad ņēmu vecākās bildes un rakstīju tās uz CD (un vēlāk uz DVD). Vārdu sakot pēc kāda laika to fotogrāfiju diskos bija tik daudz, ka tās ne tikai apskatīt, bet pat saprast, kas kur ir sarakstīts nevarēju.... Teiksim atnākot ciemiņiem nezināju kurā vietā varētu sameklēt fotogrāfijas no konkrēta pasākuma, it īpaši ja šis pasākums bija noticis pasen un bildes jau ir aizceļojušas uz kādu CD/DVD disku. Ar murgiem atceros kā liku datorā vienu pēc otra CD/DVD diskus, kā tie lēnu atvērās un cik lēnu nolasījās fotogrāfijas.

Ko darīt ?

Protams bija mēģinājumi to visu sarakstīt pa direktorijām un sašķirot pa tēmām, bet nu ne pārāk sekmīgi. Veidoju arī kaut ko līdzīgu katalogam kur rakstīju, kas atrodas konkrētā diskā. Bet pa to laiku saradās fotogrāfiju dublikāti, visādās apstrādātas un neapstrādātas bilžu versijas. Negribējās jau dzēst oriģinālu pēc kādām kadrēšanām vai krāsu korekcijām - a ja nu sagribas ko samainīt ? Ko tad es darīšu ja nebūs oriģināla ?

Ir dzirdēts no citiem fotogrāfiem ka tie katru reizi pēc fotografēšanas un bilžu sakopēšanas datorā tās ieraksta CD diskā veicot šķirošanu pēc fotografēšanas datuma. Jā, iespējams tā varētu savest kādu kārtību, bet ko darīt ja man gribās sadalīt fotogrāfijas pa tematiem - Daba, Sports, Cilvēki, Pilsēta u.t.t. Man jau itin bieži sanāk tā ka vienā dienā es fotografēju gan kādu pasākumu, gan arī no tā atgriežoties pa ceļam ko no dabas/pilsētas "piefotografēju" .... īpaši aktuāli tas bija kad aktīvi braukāju ar velosipēdu.

Tā kā fotogrāfiju rakstīšana pa vairākiem CD/DVD diskiem ar īpašu veiksmi nebeidzās, nolēmu to visu vajag sakopēt vienā lielā datora diskā un sašķirot - to, kas vairs nebija aktuāls un arī mani nepārliecināja ka tas ir fotošedevrs, tika nežēlīgi dzēst. Proti tas viss šķirošanas process diezgan ievilkās (tā maigi izsakoties), respektīvi plāni jau bija diezgan "agresīvi" - piesēsties izejamās dienās pie tā darbiņa un to izdarīt. Ak cik es biju naivs. Lai apstrādāt tādu kvantumu (a man uz to brīdi bija pāri 80 Gb ar bildēm sakrājies), tad vajadzētu krietni vien vairāk ne kā divas izejamās dienas. Arī to visu darot vajadzēja ļoti lielu pacietību lai to paveikt, kuras diemžēl man nav. Tāpēc tā lielā kolekcija arī stāvēja nesašķirota. Protams apzinoties ka tā turpināt nevar visas savas jaunās fotogrāfijas, pēc katras foto sesijas, rūpīgi pārlasīju, sašķiroju un liekos/neizdevušos kadrus dzēsu.
Mans risinājums.

Galu galā pēc ilgām pārdomām un arī pēc jauna datora iegādes, kura izvēle, starp citu, lielā mērā bija saistīta tieši ar šo foto tēmu, nolēmu kardināli sakārtot savas foto lietas. Tagad darbojoties ar fotogrāfijām izmantoju:
- Apple iMac 24 collu dators;
- fotogrāfiju apstrādes un kataloģizācijas programma Aperture;
- tīkla serveris WD NetCenter uz 500 Gb.

Kā jau agrāk iesāku labu "tradīciju" visas jaunās fotogrāfijas sašķiroju un neizdevušās izdēšu. Tad bildes tiek ieimportētas programmā Aperture, kur arī es veicu visas pēcapstrādes operācijas - kadrēšanu, krāsu korekciju, retušēšanu u.t.t. Pateicoties tam, kā programmā Aperture tiek uzglabāts foto materiāls (par to KĀ tas notiek pastāstīšu kādu citu reizi), man vairs nevajag glabāt vairākas fotogrāfijas versijas (dažādos kadrējumos un apstrādes versijās). Es tagad varu ātri atrast fotogrāfijas (visas bildes glabājas datu bāzē) varu pievienot atslēgas vārdus (Keywords) lai meklēšana būtu efektīvāka. Varu ērti sakārtot bildes pēc reitinga, datuma, fotografēšanas parametriem (shutter, aperture, ISO, focal length u.t.t.), izveidot rezerves kopijas un vēl daudz ko citu izdarīt.
Proti kā jau minēju sākumā - līdz šim vēl šķiroju vecās bildes, tā sakot tā ir maksa par neapdomātu rīcību savas "fotokarjeras" sākumā. Tāpēc atkārtošos un vēlreiz izteikšu savu novēlējumu jauniem fotogrāfiem:

Neslinkojiet, uzreiz pēc fotografēšanas un bilžu ielādēšanas datorā visu rūpīgi sašķirojiet un lieko bez žēlastības dzēsiet laukā.

Protams nebūtu slikti ja varēsiet atrast kādu ērtu programmu, savu gara darbu apkopošanai. Datora tips un programmas tas būtībā nav tik svarīgi, katrs lieto to kas tam šķiet ērtāks, galvenais tieši tā sākotnējā šķirošana.

Lai veicas.

3 komentāri:

Anonīms teica...

Diezgan sālīti par Aperture maksāt 299 USD. Ši aplikācija tak nenāk kopā ar pašu Macu?

nbinc teica...

Kopā ar Mac'u nāk iPhoto, tā ir salīdzinoši laba, tikai nav tik advancēta kā Aperture.
Aperture ir PRO toolis, tieši tā pat kā Final Cut Studio. Šīs programmas nav vajadzīgas parastam mirstīgam, respektīvi šo programmu iespējas ir tik lielas ka parastam cilvēkam tās nekad nesanāks izmantot :).
Man tā Aperture likās piemērotāka par iPhoto, tikai tāpēc ka man ir ļoti daudz fotogrāfiju, lielākoties hokeja bildes, kuras prasījās pēc kārtīgākas kārtošanas - pa līgām, komandām, ar indeksēšanas un kārtošanas iespējām, ko man arī dod Aperture tagad :)

Patreiz Aperture bāzē man ir ap 17500 fotogrāfiju, a es to pat vēl pusgadu nelietoju. Datu bāze aizņem ap 45 Gb.

nbinc teica...

Vel aizmirsu piebilst. Kaut arī 299 USD par Aperture nav lēti, bet salīdzinājumā ar 626 USD par Photoshop ir uz pusi lētāk. A vairāk par parastām fotoapstrādēs lietām, ko piedāvā Aperture, man nevajag. Priekš kam tad pārmaksāt :)

Tad arī ja man vajag kādas advancētākas operācijas ar fotogrāfiju taisīt - uzlikt tekstu, kādu Layeri, caurspīdīgumu, tad man ir Fireworks CS3 (kas arī maksā lētāk ne kā Photoshop)...

Te viss atkarīgs no tā kam tev tas viss ir vajadzīgs.... mana vajadzība ir fotogrāfiju pēcapstrāde un katologizācija (ko Photoshops neprot), kā arī Web lietas, kuras ar Fireworks darās ātrāk un vienkāršāk.