piektdiena, jūlijs 13

Strādājot OS X un Windows sistēmās...

Nu pēc pāris mēnešiem būs jau gads kā mājās strādāju uz Mac un OS X. Darbā sanāk programmēt uz PC tā ka var nedaudz atskatīties un izanalizēt dažus sistēmu lietošanas sīkumus, kuras katrā no sistēmām man patīk un kā pietrūkst.

Nekādā gadījumā negribu lai šis rakstiņš sanāktu kā sistēmu salīdzinājums - Internetā ir pilns ar lapām, kur var izlasīt par Windows un OS X īpašībām. Kaut gan kopumā man subjektīvais viedoklis sliecās uz to ka OS X vidē man ir ērtāk strādāt. Tātad:

Strādājot ar failiem OS X sistēmā apakšā (Finder statusa rindā) tiek attēlota kopējā un brīvā vieta diskā (kopumā), bet man pietrūkst Windows Explorer iespējas parādīt tur tekošās direktorijas failu apjoma un skaita. Lai uzzināt to pašu informāciku Finderī vajag uz dotās mapes uzklikšķināt ar otro peles pogu un izvēlēties Get Info. Respektīvi ir jadara papildus darbību. Proti pēc tam mapes Info logā var redzēt ne tikai mapes failu kopējo apjomu bet arī daudz citas papildus informācijas, kuras iegūšanai iekš Windows arī vajag veikt papildus darbības. Vārdu sakot ja Finder varētu nokonfigurēt tā, ka apakšā rādītos informācija tikai par tekošās mapes failiem būtu ļoti labi.

Nereti strādājot Windows'ā ķeru sevi pie tā, ka bakstu ar peli apakšējā ekrāna stūrī mēģinot izsaukt Expose. Esmu jau ļoti pieradīs šādi pārslēgties starp aplikācijām OS X vidē un šādas iespējas Windows sistēmā man pietrūkst. Protams var izmantot kombināciju Alt+Tab, bet tas ir jāstiepj roka līdz klaviatūrai, bet uz Mac tās ir pāris peles kustības. Var arī meklēt vajadzīgo aplikāciju Task Barā, bet diezgan grūti tur atšifrēt kas kurā logā atrodas. OS X Expose man dod iespēju uzreiz aplūkot kas kurā logā ir redzams un ātri uz to pārslēgties - teiksim "ceļojot" internetā var uzreiz redzēt, āda web lapa ir atvērta konkrētā Safari logā.

Sākumā man dikti nepatika ka OS X faili un mapes tiek kārtoti vienā sarakstā, tas ir atšķirībā no Windows, kur mapes vienmēr ir saraksta sākumā, OS X viss sākumā izskatās pēc lielas putras. Tas ir tikai piesēžoties pie Mac šī lieta dikti traucēja, bet tagad jau esmu pie tā pieradis un brīžiem pat liekas ka tā ir ērtāk, jo atarhivējot kādu ZIP vai ARJ failu tā direktorija atrodas tur pat blakām arhīva failam. Bet nu tomēr uzskatu ka ērtāk strādāt būtu ja mapes atrastos sarakstā sākumā. Kaut gan šī lieta ir diezgan subjektīva un atkarīga no pieraduma. Tā kā es ilgāku laiku biju strādājis (un arī mācījies datorus) uz Windows, tad pieradums ir spēcīgāks, iespējams citiem ir savādāk.

Ļoti patīk OS X Finder struktūra, kad atvērtās mapes saturs atveras blakus kolonnā. Daudz ērtāk ir "ceļot" pa disku ne kā are Windows Explorer, kur "Classic" tēmā atgriežoties atpakaļ tu zaudē "fokusu" kurā mapē tu tikko biji un nereti nākas atkārtoti ieskatīties mapes saturā - "vai tik es neēsmu ko sajaucis". Explorer tēmā pēc noklusēšanas (Win XP), ar diska struktūru no vienas malas, jau ir drusku vienkāršāk, bet man personīgi nepatīk ka es redzu stabiņā tikai mapes un lai apskatīt arī failus ir jāklikšķina uz "galveno" mapi. Tas ir ja kādā mapē ir ne tikai citas mapes bet arī faili tad diezgan neparocīgi kopēšanas vai dzēšanas operācijās.

Sistēmas iestādījumi labāk organizēti ir OS X vidē. Windows ļoti daudzas lietas vajag "dubulti apstiprināt". Piemēram lai OS X vidē iestādīt Sleep laiku es atveru Settings sadaļu Energy Saving, pārvelku "bīdnīti" uz vajadzīgo man laiku un iestādne jau sāk darboties. Windows vidē papildus parādās poga "Apply". Protams tas viss ir ļoti subjektīvs viedoklis, bet man liekas loģiskāk tas ir realizēts OS X vidē.... nu līdzīgi kā pastiprinātājam pagriežam lielāku skaļumu un tas uzreiz skan skaļāk, nevis kā Windows'ā vēl papildus uzgriezto skaļumu prasās apstiprināt. Proti ne viss ir tik traki, bet nu kopumā OS X šajā ziņā ir loģiskāks.

Nu tas uz doto brīdi ir tas galvenais... vēl protams ir daudz visādu lietu, bet nu ar to nesaskaros ik brīdi strādājot uz abām sistēmām.

2 komentāri:

kristaps teica...

nu windowss ir foolproofiigaaks un arī tāpēc jau laikam populārāks.. :)

nbinc teica...

Man gan pašām liekas ka lielāku lomu te spēlē lielāka reklāmas kampaņa Microsoftam (ilgus gadus).... Būtībā jau to ko aprakstīju nav nekas ekstraordinārs un jebkura no sistēmām to var realizēt.... respektīvi tas ir tikai lietotāja puses izskats un uz pašu sistēmu (Core) nekādu iespaidu neatstāj - kā to Apple vai Microsoft realizēja to arī redzam :)