otrdiena, janvāris 8

Akvārijs

Tomēr nolēmu nopirkt sev akvāriju, tā sakot atcerēties bērnības laikus :)

Šad tad ieejot kādā Zooveikalā vienkārši siekalas tecēja no tādas preču pārpilnības priekš akvāriju ierīkošanas. Atceros bērnības laikos maksimums ko varēja nopirkt veikalā tas bija akvārijs, kompresors un sietiņš zivju ķeršanai.... visādi filtri un ūdens pumpji, dažāda veida apgaismojuma lampas, caurulītes termometri u.t.t. varēja tikai sapņos rādīties.
Vārdu sakot nolēmu atkārtot bērnības centienus akvārija kopšanā tikai ņemot palīgos visus tos modernās tehnikas rīkus (arī neaizmirstot Internetu, kur var atrast atbildes uz lielāko daļu jautājumu).

Mana akvārija kopskats.

Mans pirmais mazais akvārijs - 30 litri. Nopirku to komplektā ar vāku, kur bija ierīkota 15W lampiņa. Kā arī nopirku grunti, 25W sildītāju, filtru un termometru. Pēc pāris stundām ņemšanās ar visu to padarīšanu - grunts mazgāšana, aparatūras instrukciju pētīšana un izvietošanas iekšā akvārijā, sanāca man pirmais akvārijs. Pāris ūdens augu man uzdāvināja viens labs cilvēks (Martiga, liels paldies), tā ka varētu teikt ka akvārijs tika veiksmīgi palaists.

Nedaudz sīkāk par tehnisku aprīkojumu.

Pats akvārijs ir nesalīdzināms ar agrākos gados taisītām stikla kastēm ar metāla karkasu, kuri bieži tecēja jo aizstepēšanas masa, kura bija starp stikliem, bieži izkalta. Tagad akvārijs ir bez metāla karkasa - tāds vieglas un elegantas konstrukcijas stikla kubs, kur stikls ir salīmēts ar speciālu silikona masu. Akvārija izmēri 400x250x300mm . Izgatavots no 4mm bieza stikla. Ietilpība apmēram 30 litri.

Sildītājs, AquaEL ComfortZone, 25 W jauda. Patika ka tagad praktiski visiem akvārija sildītājiem ir iebūvēts temperatūras regulētājs. Agrāk man nācās akvārijā piemeklēt (saskaitīt) aptuveno sildītāju jaudu, lai varētu uzturēt pieņemamu temperatūru zivīm. Ja nemaldos man bija 100W, 25W un 12 W sildītāji. Atkarībā no istabas temperatūras nācās ieslēgt vai izslēgt kādu no šiem sildītājiem. Protams visu vajadzēja kontrolēt pašam pēc termometra. Tagad, es tik uzgriezu uz sildītāja skalas vajadzīgo temperatūru un sildītājs pats vajadzīgā brīdi ieslēgsies vai izslēgsies tādējādi uzturot vajadzīgo ūdens temperatūru akvārijā. Vēl uz sildītāja ir tāda lampiņa, pēc kuras var kontrolēt ka dotajā brīdī sildītājs ir aktīvs (silda ūdeni). Jā vēl komplektā ar sildītāju ir speciāli piesūcēji, ar kuriem to var piestiprināt pie akvārija stikla. Nevar arī pieminēt to faktu ka sildītājs ir hermētisks un to var pilnībā nogremdēt ūdenī, agrāk visi sildītāji bija jāstiprina pie akvārija augšējās malas, lai elektrības vads neskārtos ūdenim un nekādā gadījumā nedrīkstēja pieļaut lai sildītājs nogrimst ūdenī.

Cabomba caroliniana visā krāšņumā.

Filtrs,
AquaEL FanFilter plus, arī ir diezgan tehnoloģiska ierīce. Pirku gan es pašu vienkāršāko un lētāko, bet tik un tā šis ir tehnikas brīnums salīdzinot to ar bērnības gados redzēto akvāriju aprīkojumu. Filtrs ir ļoti mazs, bet tanī pašā laikā spēj izlaist caur sevi 260 litrus stundā. Ir tam arī straumes virziena un spēka regulētājs un iespēja ne tikai filtrēt ūdeni, bet arī bagātināt to ar zivīm nepieciešamo skābekli. Strādā ļoti klusi, praktiski nedzirdami.

Šis tas ko laboju.

Akvārija vākam bija iebūvēta 15W spuldzīte un ir ērts vāciņš caur kuru var barot zivis. Esošās spuldzītes gaismas gan bija diezgan pamaz un diez vai pietiktu lai varētu izaudzēt pilnvērtīgus augus. Tāpēc nolēmu šo mīnusu labot. Nopirku veikalā 11W dienas gaismas lampu (apmēram 45 W analogs ja salīdzina ar parasto lampu), droseli un lampas cokoli un iebūvēju to akvārija vākā (pielīmēju cokoli pie vāka, bet droseli iznesu ārpus vāka tuvāk rozetei). Sanāca samērā skaisti un galvenais gaismas tagad ir pietiekoši. Paņēmu OSRAM lampu ar indeksu 830 (spektrs). Labāk jau būtu izmantot kādu speciālu, akvārijiem paredzētu lampu, bet diemžēl tik mazā akvārija vākā tādu iemontēt ir nereāli (vai diezgan pagrūti).

Riccia krūms, piespiests pie grunts ar nelielu akmentiņu.

Pirmie akvārija iemītnieki.

Kad pirmie iestādītie augi, Valesneria spiralis, sāka dzīt asnus tad piepirku klāt vēl Criptocorina wendtii un Cabomba caroliniana (skaties bildē augstāk). Jā vēl man darbā aizlienēja vienu kaudzīti ar tādu augu Riccia, kuru es piepiedu pie grunts ar nelielu akmentiņu lai Riccia (skaties bildīti augstāk) izskatās pēc maza zaļa krūmiņa. Dienu vēlāk tika ielaisti pirmie iemītnieki - 5 grunts gliemeži (Melanijas), kuras man uzdavīnāja darbā. Jāsaka ka gliemeži diezgan aktīvi sāka ložņāt un rakties pa grunti, kā arī tīrīt stiklus.
Akvārija "dienas ilgums" tika uzlikt 6 stundas ilgs. Izmantoju elektronisku taimeri lai ierobežot apgaismoju, savādāk tiko palaistā akvārijā sāksies ūdens ziedēšana un visi prieki beigsies. Pagaidām viss attīstās normāli - augi aug un ūdens ir caurspīdīgs.

Izmaksāja man akvārijs ar aprīkojumu 36 latus. Apgaismojuma lampas pārtaisīšana vēl kādus 7 Ls. Augus iepirku uz kādiem 8 latiem.

Zaļa un burbuļojoša Valesneria spiralis.

Pagaidām neplānoju laist iekšā zivis, laiks vēl nav īstais - vajag lai mikroklimats akvārijā nostabilizējas. Vēlāk ir doma ielaist kādus 10 mazus Neonus.

Ja viss sanāks un akvārijs dzīvos veselīgi tad plānos ir ierīkot lielāka apjoma akvāriju.

Vairāk fotogrāfijas ar manu akvāriju var apskatīties šajā foto galerijā.

3 komentāri:

Anonīms teica...

Sveiks! kur pazuda mazā akvārija bildes no webpicasa? :)

P.S. gribētos kaut ko jaunu dzirdēt šajā kontekstā (par akvārijiem... vispār gribētos aprunāties par šo tēmu!)
-haha-

nbinc teica...

Bildes vairs nav aktuālas. 25 litru akvārijs ir pārvērsts par augu "karantīnas" akvāriju un tur nekāda dizaina un kompozīcijas nav. Tā vietā man ir 40 litrīgais akvārijs, kurā ir gan skaisti augi gan arī kompozīcija.
Apskatīties bildes var te http://www.flickr.com/photos/nbinc/

Anonīms teica...

japarbauda:)